Genç Amasya Mühendislik

1. Isı pompalarının arkasındaki sihir nedir?

Herşey güneşin doğuşu ile başlar. Güneş atmosferimizi ve yer kabuğunun dış katmanını ısıtır. Bir yılda güneş tarafından dünyaya gönderilen enerji, gezegenimizde tüketilen enerjinin 50 katından daha fazladır. Bu nedenle güneş sınırsız ve tükenmeyen bir enerji kaynağıdır. Güneşli günlerde güneşin termal enerjisini vücudunuzda hissedersiniz. Aslında soğuk kış günleri ve geceler de dahil olmak üzere her zaman havada yeterli termal enerji mevcuttur. Bu durum yanlızca Florida veya güney İspanya için değil halihazırda ısı pompası kullanan binlerce konutun bulunduğu İsveç veya Norveç gibi ülkeler için de geçerlidir.

Heat pump

2. Öyleyse insanlar neden hala tereddüt ediyor?

Tüm bu avantajlarına rağmen ısı pompaları birçok kişi için gizemini korumaktadır. Soğuk bir kaynaktan soğuk bir ortama “ısı” transferi kavramı ilk bakışta birçok kişiye olanaksız gelmektedir. Ancak ısı pompaları ile ilgili hiçbir şüpheye yer yoktur.

3. Nasıl Çalışır?

Bir ısı pompası için sadece bir ısı kaynağı (hava), iki ısı eşanjörü (bir tanesi ısıyı absorbe etmek, diğeri ısıyı mahale aktarmak için) ve sistemin çalışmasını sağlamak için göreceli olarak düşük miktarda elektrik enerjisi gereklidir. Isı pompası enerjiyi çevreden sağlamaktadır. Sistemin kaynağı dışarıdaki havadır. Isı pompası enerjiyi belirli bir sıcaklıkta alır, bu sıcaklığı yükseltir ve ardından bir akışkana aktarır. Kullanılan akışkan sudur ve radyatörler, döşemeden ısıtma sistemi veya fan coil üniteleri içersinde dolaşır.

4. Kompresör – Isı pompasının kalbi

Soğutucu akışkan buharlaştırıcıdan geçer ve havadaki ısıyı alır, ardından gaz fazına geçer. Bu adımdan sonra kompresör devreye girer. Bir gazı sıkıştırdığınızda gaz fazdaki ısı enerjisi moleküller ile birlikte konsantre hale gelir ve sonuçta sıcaklık yükselir. Bisikletinizin tekerleğini şişirirken tekerlek içerisindeki havanın ısındığını hissedersiniz.

Isı pompasının kompresöründe sıcaklık, kaynağın başlangıçtaki sıcaklığına kıyasla çok büyük oranda yükselir. Sıkıştırılan gaz, gazın kendisinden daha soğuk bir yüzey olan kondansere girdiğinde ısıtılan ortamda ikinci ısı değişimi meydana gelir. Son olarak gaz yoğuşur ve evinizi ısıtacak olan ısı açığa çıkar.

Yoğuşma işlemi gazın tekrar sıvı hale dönüşmesidir. Soğutucu akışkan bir genleşme vanasından geçer, başlangıçtaki basıncına ulaşır ve tüm proses tekrar başlar.

Avantajları

Daha düşük enerji tüketimi, evinizdeki keyifli sıcaklık

Isı pompaları, fosil yakıtlara veya elektriğe dayalı klasik bir ısıtma sistemine göre 5 kat daha verimli çalışır. Dış havadaki ısıyı kullanarak daha az enerji sarf eder ve konforu kesintisiz şekilde yaşamaya devam edersiniz. Ayrıca bakım ihtiyacı çok düşük olduğundan işletim maliyeti de minimum seviyededir. Inverter kompresör teknolojisi ile enerji tasarrufunuz çok daha yüksek olur.

Montaj maliyeti çok düşüktür

Isı pompaları ısıyı havadan alır. Herhangi bir yerin kazılmasına veya sondaja gerek yoktur. Hem dış ünite hem de iç ünite kompakt bir tasarıma sahiptir. Dış ünite, çatıda olmak üzere binanın  dışında herhangi bir yere yerleştirilebilir. Isı pompaları dumansız ve alevsiz çalıştığı için iç ünitenin bulunduğu odada baca veya sabit havalandırmaya gerek yoktur.

Esnek uygulama seçeneği

Isı pompaları hem yeni hem de restorasyon uygulamaları için kullanılabilir ve standart radyatörlere, döşemeden ısıtma sistemlerine veya fan coil ünitelerine bağlanabilir. Halihazırda bir ısıtma sistemine sahipseniz, bu sistemi bütünüyle değiştirmenize gerek yoktur.

Aileniz için kesintisiz konfor

Isı pompaları ısınma ihtiyaçlarınızı karşılamanın yanı sıra evinize sıcak kullanım suyu sağlar. Ayrıca, sıcak yaz günleri için soğutma yaparak siz ve aileniz için konforlu ortamlar yaratır.

Tamamen güvenlidir

Isı pompaları motorin, gaz veya diğer tehlikeli maddeler kullanmaz, dolayısıyla bu maddelerin getirdiği riskler de engellenmiş olur. Buna ek olarak herhangi bir gaz bağlantısına veya yakıt tankına gerek yoktur. Tank sızıntısından dolayı zehirlenme, koku veya kirlenme gibi bir risk içermez.

Tasarruf Uzmanı

Geleneksel ısıtma sistemleri pahalı fosil yakıtları kullanmaktadır. Isı pompası teknolojisini kullanan ısıtıcılar çok daha verimli bir biçimde çalışmakta ve fosil yakıtları ya da elektriği esas alan geleneksel bir ısıtma sistemine oranla daha fazla enerjiyi muhafaza etmektedir. Toplam masrafınız çok düşük bir miktardaki elektrik faturası olacaktır, ancak bu miktarı iyi kazanç sağlayan bir yatırım olarak düşünebilirsiniz. Isı pompaları, 1 kilowatt’lık elektrik enerjisinden 3 ile 5 kilowatt’lık ısı enerjisi üretmektedir.
Money Saver graph.
Legend money saver 1. İşletme maliyetleri
Legend money saver 2. Düşük birincil enerji tüketimi (PER)
Motorinli Isıtma sistemi Doğalgazlı ısıtma sistemi Isı
Pompaları
168%’e nasıl ulaşıyoruz?
Kümülatif verimliliğe ulaşmak için öncelikli enerji tüketimini mukayese ettik = Elektrik üretimi verimliliği (0,42) x Isı pompalarının COP değeri (4).

0 gösterim